Rasismus

15. února 2011 v 18:54 | Meggy |  Témata týdne
Hned na úvod bych chtěla napsat, že rasismus považuji za špatnou věc. Ano, nepíšu, že nejsem rasista, protože dle mého názoru je rasista skoro každý. Rozdíl je však v tom, kdo se jak projevuje. 

Rasy jako takové se nerozlišují pouze barvou pleti, ale i různými povahovými rysy. Někomu tyto rozdíly nevadí vůbec, někomu naopak. Někde jsem četla, jak se jedna žena pracující v obchodě, do kterého se jednou vloupal Cikán, vykradl ho a dokonce jí nějak ublížil na zdraví, rozčilovala, že jí někdo nadává za rasistické sklony. Jak tato žena nemůže mít averzi proti Cikánům, když má za sebou takovouhle životní zkušenost? Na druhou stranu je pravda, že kdyby to samé udělal nějaký příslušník bílé rasy, je dost pravděpodobné, že by tato žena nezačala mít problém se svou vlastní rasou. Ale divíte se této ženě? Spousta lidí mluví o tom, jak jsou Cikáni špatní a když se k tomu přidá ještě takováhle příhoda, je jasné, že se stane, jak se říká rasistkou.

V naší škole někdy před dvěma lety chodil do maturitního ročníku jeden kluk. Byl to Cikán a v rámci jedné hodiny nás jakoby vyučoval český jazyk. Ten člověk byl úplně normální...oslovoval nás "pane kolego" a "paní kolegyně" a mně osobně byl velmi sympatický. A vidíte, taky to byl Cikán. Slušný člověk, který studuje a myslím, že se hodně odlišuje od těch "zlých", jak je každý druhý popisuje. No a přesně těhle lidí je mi líto. Určitě to má v životě těžké, protože se lehce může setkat s někým, kdo jím bude opovrhovat, aniž by uvažoval o tom, že tenhle člověk je třeba několikrát lepší než nějací běloši.

Víte, já taky někdy jdu po ulici, a když proti mně jde skupina hlučných Cikánů s lahvemi a cigaretami v rukou, bojím se. Pokud to je možné snažím se jít dál od nich, aby si mě nevšimli. A někdo by mě mohl nařknout z rasismu. Ale jsem rasistka, když bych to samé udělala, kdyby proti mně šli hluční běloši s lahvemi a cigaretami v rukou? (Na tomhle jsem se shodla s jednou svou velmi dobrou kamarádkou.) Jasně, proti Cikánům asi mám trochu větší předsudky, protože jsou jiní, ale přiznejme si to, svině jsou všude, takže i mezi námi. 

Spousta lidí si stěžuje, že my musíme platit daně, z kterých se vyplácí sociální dávky pro Cikány (a samozřejmě i další jiné lidi). Upřímně, mě to taky sere, protože mi to pripadá nespravedlivé, když toho někdo jen využívá. Což někteří Cikáni zajisté dělají. Ale myslíte, že kdyby byl stát ochotný vyplácet dávky i některým z Čechů (těch původních), tak že by toho spousta z nich také jen prachsprostě nevyužívala? Jenže s tím se prostě nedá nic dělat. Kdyby se ty dávky vyplácet přestaly, spoustě lidem to uškodí a spousta přestane podvádět. A jak to udělat, aby se vyhovělo všem.

Co mi připadá jako největší prasárna je diskriminace černých v Americe v minulosti. Divím se, že těm lidem nebylo trapné se s prominutím přisrat někomu do jeho země a ještě jím tam opovrhovat a nakonec dělat takové věci jako "tramvaje jen pro bílé". Kdyby měl někdo někoho diskriminovat, tak už černí bílé (myslím v té minulosti), protože černoši byli původní obyvatelé, ne?

Proti Černochům nic nemám, stejně tak proti Vietnamcům, Číňanům, Japoncům...Prostě Asiatům obecně. Mám kamarády jiné rasy a víte co? Někdy je to mnohem lepší, než kdybych se kamarádila s nějakým bělochem. Mezi každými lidmi jsou lidi zlí a dobří...vlastně spíš zlí a horší.

Lidské pokolení není rozdělené mezi dobré a špatné, ale mezi špatné a horší. - Honoré De Balzac

Podle mě je blbost nebavit se s někým proto, že je jiné barvy pleti, nebo proto že má jiný tvar očí. Jo, když vám ten člověk sedět nebude, tak je jasné, že se s ním bavit moc nebudete, ale musíte posuzovat povahu. Stejná blbost mi přijde bavit se s někým jenom proto, abyste dokázali, že rasisti nejste. (Myslím, že nikoho takového asi neznám, ale vše je možné...) Vždycky je možné, že narazíte na někoho z těch horších a třeba to bude Běloch a nebo právě nějaký ten Cikán, nebo Černoch. A vždycky je dobré opatrně toho člověka poznat a teprve pak dělat soudy. I když někdy to kvůli předsudkům nedokážeme.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ta, co zatím nemá vymyšlenou přezdívku Ta, co zatím nemá vymyšlenou přezdívku | Web | 15. února 2011 v 19:06 | Reagovat

Předsudky jsou hnus, ale asi každý jimi "trpí", bohužel.
Já se snažím na předsudky nedávat, ale ne vždycky se to povede, no...
Jinak s tím odstavcem "Spousta lidí..." mi tzv. mluvíš z duše. :)

2 Ján P Ján P | E-mail | 15. února 2011 v 19:19 | Reagovat

http://www.drsnysvet.cz/cernoch-brutalne-mlati-bilou-holku/  ..rasizmus je hlavne miereny proti bielej rase

3 Meggy Meggy | Web | 15. února 2011 v 19:24 | Reagovat

[2]: To věřím, ale já to měla zaměřený hlavně na ty Cikány, jelikož o tom se nejvíc mluví v mém okolí

4 Labanda © Labanda © | Web | 15. února 2011 v 20:47 | Reagovat

dám si to do žebříčku v pondělí ten tvůj článek, snad nevadí ;-)

5 Labanda © Labanda © | Web | 15. února 2011 v 20:48 | Reagovat

a děkuju

6 edithhola edithhola | E-mail | Web | 21. února 2011 v 11:26 | Reagovat

Taky si tě dám do žebříčku na svém blogu. Vyjde až v pondělí večer. Edith

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama