Svátek? NE! Komerční záležitost

14. února 2011 v 20:43 | Meggy |  Obvyklé zamyšlení
srdce z peněz
Zapnula jsem počítač, internet a jako úvodní stránka mi jako obvykle naskočil Google. Když jsem viděla ten nápis "Google" napsaný do srdíček, musela jsem se smát. Zaprvé to je kýčovité, ale to by se i dalo přežít, na světě je tolik kýčovitých věcí a některé jsou i hezké. Ale to, co mě rozesmálo bylo to, že na českých stránkách Google byl hned na úvod nápis, který měl vyzdvihovat svátek, který zaprvé vůbec není českého původu a zadruhé mnoho Čechů ani neví, proč se slaví. Samozřejmě, že v Aglii, kde se třeba ve školách učí, kdo byl svatý Valentýn je slavení tohoto svátku pochopitelné... Oni, jak se říká, vědí "o co go".

Ve většině Evropy jde samozřejmě jen o čistě komerční záležitost. Když jdete po ulici, všude vidíte ve výlohách všechny možné věci zaměřené na tento svátek, všude je to "přesrdíčkované" a ti prodavači pomalu ani neví, co to prodává. Jasně, jde jim jen o to, aby vydělali, co nejvíce peněz. Všude jsou jen nápisy "Udělejte svým blízkým radost", "Potěšte partnera" a "Oslaďte si Valentýn". Jako kdyby všichni potřebovali dostat čokoládu zrovna 14. února.

No řekněte sami, už jen logicky každému udělá více radost, když jim jejich partner přinese čokoládové srdce nějaký úplně obyčejný den a řekne: "Mám Tě rád!" než když přiběhne s Milkou ve tvaru srdce obalenou červenou mašlí a zakřičí: "Je tu Valentýn!" Mně osobně by teda víc potěšilo dostat čokoládu (a mohla by to být klidně obyčejná mléčná tabulka, mimochodem, tu mám nejradši) ve všední den s těmito slovy, když bych věděla, že ten dotyčný si musel sám vzpomenout a dojít někam do obchodu, než kdybych dostala velkou bonboniéru jen proto, že je Valentýn a že mu to někdo cestou domů nacpal.

Když jsem četla nějaké knížky, ve kterých se popisoval Valentýn třeba v té Anglii, tak mi to připadalo docela sympatické. Ano, vím, že v knihách je vždycky všechno jiné a ty knihy možná už byly staré, ale přišlo mi zajímavé, jak si lidé posílali kartičky jen, aby si udělali radost. Nejspíš už je to i v té Anglii trochu více komerční, než to bývalo, ale aspoň je to jakási tradice. 

Ale že se divím v dnešním světě, kde je už o penězích snad všechno. Vánoce, svátky klidu a pohody (haha, bejvávalo) se vyklubaly svátky, kdy se každý jen strachuje, aby včas stihl nakoupit dárky, aby měl napečíno a aby měl uklizeno. Zase jde o to vytáhnout z lidí, co nejvíce peněz, ale to jsou aspoň Vánoce. Ty se tu slaví odjakživa! A Valentýn...Víte, tímhle způsobem tu za pár let bude každý týden jeden takovýhle svátek, který nebude mít za účel ani tak slavit jako (jak už jsem několikrát psala) vydělávat. Vždyť ty lidé, co vydělávají to často ani neslaví. 

A teď je to jen na vás, jestli budete slavit každou blbost a nebo jen to, k čemu máte aspoň nějaký vztah! No?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ta, co zatím nemá vymyšlenou přezdívku Ta, co zatím nemá vymyšlenou přezdívku | Web | 14. února 2011 v 20:51 | Reagovat

Mě by teda taky potěšilo mnohem víc nějaký ten "důkaz lásky" v nějakou úplně nečekanou dobu. Ale vlastně žádné "důkazy lásky" nepotřebuju. Stačí mi, že ta osoba je prostě se mnou. To je asi to nejhezčí. A přesně, o tom Valentýn vůbec není. Valentýn je buď o tom, že si nějaký malý děti posílaj psaníčka typu "Budeš se mnou chodit? Ano x Ne" a nebo o tom, že lidé absolutně bez fantazie koupí nějakou blbost v akci, aby udělali své lásce "radost." A právě na tyhle lidi čekají prodavači těhle blbostí, kteří ty ceny rok od roku zvyšují.

2 Meggy Meggy | Web | 14. února 2011 v 20:54 | Reagovat

[1]: Vždyt jo, o tomhle je celý tento článek :D A to s těmi dětmi a psaníčky je aspoň trochu roztomilý...Ty děti tomu nerozumí, ale dospělí by mohli

3 Zlatka Zlatka | Web | 15. února 2011 v 13:50 | Reagovat

U nás to je jen komerční svátek, i když třeba mou tetu její přítel pořádal o ruku právě na Valentýna :D Myslím, že pto ty opravdu zamilované je to pěkný svátek. Udělat si doma romantickou večeři, nebo si zajít na nějaký výlet, když by bylo pěkné počasí, nějaká piknik v přírodě s drahou polovičkou... prostě zase jen strávit spolu nějaký čas a užívat si přítomnosti partnera. Ale to samozřejmě platí i v každý jiný všední den, pokud bych s někým chodila (a bohužel nechodím), tak budu miliónkrát raději, když mi řekně "Mám tě rád." nebo ještě lepší "Miluji tě.", než aby mi koupil nějakou "valentýnskou cetku", kterou mi nedejbože koupí jen proto, aby ten Valentýn a mě měl z krku. Pokud se mají dva lidé rádi, měli by si to dokazovat stále, ale ne jen dárky, ale hlavně vzájemnou podporou a láskou :-)

4 Jane Jane | Web | 15. února 2011 v 17:00 | Reagovat

[1]: "Budeš se mnou chodit? Ano x ne" mě dost pobavilo :D

Mě na valentýnu fascinuje, že se jako jedinej aspoň nesnaží tvrdit, že to není svátek čistě komerční.

5 Netty Netty | Web | 8. března 2011 v 20:36 | Reagovat

Všichni se ohání tou "komerční záležitostí"ale komerční je dnes i hajzl papír a taky ho všichni používáme,nebo ne?:)A dneska jsou chlapi takoví,že jen tak zničehonic čokoládové srdce nekoupí,takže na to je Valentýn fajn:D Připadá mi,že ho kritizují jen nezadaní kteří žárlí,že nic nedostanou,nevím..Valentýn je původně svátek oslavující lásku,stejně jako MDŽ ženy,den matek matky a tak podobně,je to hezké:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama