Jinde, jinak? TADY, takhle!

26. dubna 2012 v 21:33 | Meggy |  Obvyklé zamyšlení
Hodně teď okolo sebe zjišťuju existenci lidí, kteří mluví o tom, že by rádi žili někde jinde, popřípadě někdy jindy. Jasně, na jednu stranu to chápu, taky si občas říkám, jaký by to bylo žít třeba v osmdesátých letech, ale nemyslím si, že by to bylo lepší. Jo, je sice pravda, že lidi jsou zkažený, ale... Zastávám názor, že lidi byli zkažený odjakživa, že teď mají akorát víc prostředků, jak svou zkaženost projevovat. A jsou více materiální, ale divíte se? Ano, jsme závislí na počítačích, mobilech, ale ono nás to za nějaký čas přejde. A jestli ne, změníme něco tím, že na to budeme nadávat?

Upřímně, kdo z vás by si dovedl představit svůj život bez mobilu? (A teď nemluvím o těch pár jedincích, kteří mobily (ještě) nevlastní.) Řekla bych, že nikdo. Stejně jako jde dál pokrok, musí jít i dál materiálnost lidí. A přece jen, všechno se vrací, takže třeba se i my vrátíme do jeskyň k ohni. Ha ha.

Né, ale vážně, je docela zajímavý, přemýšlet o tom pokroku. Když se kouknete do historie světa, lidé ne vždy šli dopředu. Často se i ve vývoji vraceli. Podívejme se třeba na antiku, během které se rozvinulo spoustu vědních oborů, ale jakmile skončila, většina těchto věcí zanikla a středověká společnost za onou pověstnou antikou už zaostávala. Lidé museli spoustu věcí objevit znovu. Teda ne, že bych byla nějaký odborník na dějepis, ale mám takový pocit, že něco takového jsme se ve škole někdy kdysi učili.

Vím, že je to nejspíš nereálné, ale co by se stalo, kdyby teď nastala jakási doba temna? Kdyby se najednou lidstvo posunulo o několik let dozadu? Bylo by to tu horší? Nebo bychom se měli líp bez veškeré techniky? Kdybychom měli více času na jiné věci, ale zase bychom se nemohli tak lehce spojit se známými?

Osobně si nemyslím, že by to tu bylo lepší. A nemyslím si ani, že by to tu bylo horší. Nemyslím si, že to tu bylo výrazně horší před patnácti lety a nemyslím si, že to tu bude horší za dalších patnáct let. Ano, každá doba měla své mouchy, některá menší, některá větší, ale upřímně si myslím, že my na tom s naší dobou ještě dobře. Ano, máme tu divnou politiku (nevěděla jsem jaké jiné slušné slovo použít), ale přijde mi, že politika už tu snad je od toho, aby byla divná.

Nevím, co si o tom mám myslet, protože se v tom absolutně neorientuju. A teď, jak je to v poslední době ještě horší, tak už se v tom ani nevyznám. Všude jenom slýchám, jak se po světě roznáší zprávy, jak je Čechům jedno to, co se u nich bude dít. Že je nám jedno, jestli tu zas budou komunisti. Že jsme prostě blbci, kterým je jedno všechno. Asi to svým způsobem je pravda, i když si nemyslím, že by nám to všem bylo tak jedno, když byla na Václaváku ta demonstrace. A prý tam bylo snad víc lidí než v osmdesátým devátým. Ale jak řekla jedna moje kamarádka: "I když jich tam bylo víc, stejně to nic neudělá".

Zajímalo by mě, co bych já měla vůči tomuhle dělat. Co by vůči tomu měla dělat moje generace. Ano, jsme možná až moc pasivní, ale tak nějak zastávám názor, že do toho, čemu nerozumím, se necpu. Možná kdyby tenhle názor zastávali někteří představení, neměli bychom problémy... Nevím, jestli už by člověk v mém věku měl řešit politiku. Navíc, k čemu bude, když se s tím budu rozčilovat?

Achjo, jaktože jsem se dostala k politice? To už se na mém blogu dlouho nevyskytovalo tyhle moje žvásty. Ale prostě jsme se o tom bavili o obědě, tak mě to nějak inspirovalo. Každopádně, chtěla jsem tímhle článkem říct, že bychom si neměli stěžovat na to, kde žijeme. Že na každý době se dá najít něco dobrýho, že bysme si neměli stěžovat na to, co je tu špatný a koukat se na to, co je tu dobrý. Jo, vím, že v týhle době je to občas těžký, ale co.

Dobře, ničíme planetu, ale někde jsem slyšela takový názor, že ona se z toho vzpamatuje, jenom nás to zničí. Nebude to její problém, ale náš problém. Jo, jsme materialistický. Ale co? Dřív zase dělali jiný špatný věci. Dřív se děsně dbalo na původ. Dřív se... nevím, co všechno. Nežila jsem v tý době. A znáte to, skoro vždycky si lidi zapamatujou to dobrý. A nebo naopak to extrémně špatný. Podle toho, jak se to podává. Tak žijme tak, aby si za sto let řekli, že jsme za něco stáli. Aby lidi stáli o to žít v naší době. A né tak, aby si všichni říkali, že je dobře, že tahle doba přešla!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Satine Satine | Web | 27. dubna 2012 v 6:53 | Reagovat

Pravda, občas sním o tom, že bych žila v jiné době. Teď je všechno takový divný. Valí se na nás ze všech stran nejnovější technika, všude samá reklama, o té politice a věcích okolo ní ani nemluvě. Ale co, stejně s tím člověk nic neudělá, ani kdyby chtěl. Nemůžu se přenést do jiných let nějakým zázračným strojem času a demonstrace jsou jak tak koukám taky houby platné. Vypadá to, že je nejlepší sklopit hlavu a jít dál.

2 John Lemon John Lemon | Web | 27. dubna 2012 v 9:40 | Reagovat

Já si zas někdy říkám, že by nebylo špatný žít v takovém devatenáctém století, ale kdybych tam opravdu žil, asi by se mi to už tak nelíbilo. Všichni říkají, že je dnešní doba založená  na technice a materialismu. Já si to nemyslím, vždyť technika a "moderní" způsob života - to je záležitost "jen" industrializovaného světa - tedy Evropy, Severní Ameriky a dnes už i zčásti Asie a severní Afrika, zbytek světa se obejde bez mobilů, počítačů.. Oni žijí v souladu s přírodou, ale my je nazýváme zaostalými.
Myslím, že chyba není v technice, ta je podřízená lidskému myšlení. Řekl bych, že doba se nedá soudit stejně tak jako lidé, kteří ji tvoří.

3 Filia Filia | Web | 27. dubna 2012 v 11:38 | Reagovat

Z mýho článku víš,že já bych chtěla žít jindy,ale především v jiném světě .... to je ovšem jedno.Chápu tvoje názory a tak,ale nemyslím si,že když se těch lidí tolik sešlo,že by to nic neudělalo.Na takový odpor se musí dostat odpověď.Já nejsem technickej člověk.Materialista možná jo ,ale stejně tomu moc nerozumím,spíš jen chci zapadnout do týhle doby,vyrovnat se ostatním materialistům,vyrovnat se spolužákům a tak ... Je mi líto,že moji rodiče prostě nemaj moc peněz na to ...

4 L. L. | Web | 27. dubna 2012 v 17:49 | Reagovat

Když mi bylo 15, byli jsme chudí, ale stejně jsem si toho užila víc, jak teď. Kupovala jsem si dražší jídla. Teď jsou vyšší daně, dražší nájmy, dražší všechno.. všechno se mi zdá horší a horší a horší..

5 Maggie Elm Maggie Elm | Web | 28. dubna 2012 v 8:30 | Reagovat

Taky jsem o tomhle přemýšlela a úplně stejně. Kamarádka nemá televizi a já přemýšlím jestli se má vlastně líp. Jistě, mají na sebe doma víc času, ale na druhou stranu třeba nezná takové ty kultovní pohádky a večerníčky. Podle mě na technice není nic špatného, když to člověk nepřehání a ezapomíná se taky dívat kolem sebe.
Starší lidi pořád říkají: tohle se za nás nedělo, se světem je něco špatně. Ale neříkali přesně tohle o nich i jejich rodiče a o nich zase jejich rodiče? Lidé se mění, společnost se mění, ale nijak závratné to rozhodně není. Pořád jsou to zloději, vrazi a ti ostatní. Jde o to, že stát prostě neumí dát vrahovi třeba doživotí... zabiješ a deš si sefnout na pár let do vězení, kde tě ještě my pracující živíme. Nechci se rozčilovat nad politikou, ale je to tak. A myslím, že my bysme o tom měli mluvit, protože mladí lidi si musí uvědomovat, že je to špatně. A to i přesto, že si zatím nedovedu představit co bych pro to mohla v šestnácti udělat.
Žijeme tady a teď a já jsem docela ráda:)

6 Baush Baush | Web | 28. dubna 2012 v 18:20 | Reagovat

Moc hezký článek a souhlasím s Tebou. Nechtěla bych žít v jiné době možná se tam jen podívat. Vždyť třeba upalování čarodějnic. Někdo by si usmyslel, že jsem čarodějnice a zabili by mě. Nechtěla bych žít jindy. Stačí mi to teď ;D
A jo to je pravda, že nejde úplně o to, že historikové nikdy nebudou mít pokoj, ale určitě je někdy prostě štve, že to nevědí ;)

7 Mad Jerk Mad Jerk | Web | 29. dubna 2012 v 13:56 | Reagovat

Náhodou já se bez mobilu docela obejdu. Vlastně ho používám úplně minimálně, pokud teda zrovna vím, kde je. Vlastně ho mám jenom aby se se mnou mohli ostatní spojit, ale hovory nezvedám a na sms zásadně neodpovídám.

Řekla bych, že doba temna by nám možná prospěla. Tolik by jsme nehleděli na materiálnost, ale zabývali bychom se víc člověkem samotným.

A taky věřím, že nám to ta naše planetka všechne vrátí i s úrokama..

8 Teresa Teresa | E-mail | Web | 30. dubna 2012 v 13:55 | Reagovat

V tomhle máš pravdu, že v každý době bylo něco dobrý a něco špatný.
Nejvíc smutný na týhle době je to, že když lidi se budou počestně chovat na demonstraci, nikdo je nebude řešit... až když udělaj pořádnej bordel, začne se o tom mluvit.

9 Maggie Elm Maggie Elm | Web | 30. dubna 2012 v 17:37 | Reagovat

Taky jsem si říkala, že na blog nebudu psat nic soukromého, ale pak má člověk takovou náladu. No nevím. Jde o to, kdo by to četl. Na druhou stranu, nemám se za co stydět. Teda neměla bych.
Nemoc, nemoc. Hrůza. Měla jsem na zítra tak úžasný plán. To je tak když člověk plánuje, už jsem si to jednou zakázala a nějak rychle na to zapomněla.

10 Someone Invisible Someone Invisible | Web | 2. května 2012 v 16:25 | Reagovat

Já si s myšlenkou, že brzy musí nastat doba "temna" pohrávám už docela dlouho. Je to už dlouuuuho, co se člověk vrátil nějak extrémě (jako přechody Bh - rozum u renezance a baroka a tak, jako příklad)-
Může to být vždycky horší. ale zase se nesmíme ukolíbat tím, jak se máme dobře, když k "dobře" to má daleko a zkusit něco dělat, aby to dobře fakt jednou bylo...
Klidně ať sou lidi pasivní a jsou jim jedno věci, jako co budou mít za známky, nebo já nevim, ale myslim, že jsou věci, kdy bysme měli něco dělat. Ne jenom sedět a čekat, co se stane, ale bejt fakt aktivní. Protože zatím neznám moc případů (jestli nějakej), kdy pasivita něco vyřešila.
Myslím, že není brzo na politiku. Tam eni nic jako brzo nebo pozdě. Záleží na tom, jestli to chápeš, nebo zatím ne. I když, politika se nedá jentak pochopit. Ale myslím tím to, že třeba před 5 lety bych nechápala rozdíl mezi Paroubkem a Klausem a prostě jsem nechápala ani za mák, jak to funguje (myslím takový to obecný :D)
Tak můj otec mi dává jednou za půl roku třeba 30 korun kapesný...a pak možná 100 za vysvědčení...
Bohužel, otec nás má jen na "chlubení"... Když nám (respektive my jemu) jednou za čtvrtrok zavolá, že by nás chtěl vidět, všem ukazuje, jaký má skvělý děti a jakej je skvělej otec. A pak se klidně další čtvrtrok ani neozve, nepopřeje k svátku, nic...
...but its turn 180 grees around! :D
Mě od Kissáků poslední dobou chytlo God gave rock n roll to you, nebo jak se menuje :D

11 Jane Jane | 3. května 2012 v 21:07 | Reagovat

Já si myslím, že by to bylo lepší.

12 bludickka bludickka | Web | 10. května 2012 v 16:30 | Reagovat

Dnes je hlavně doba kdy se každý za něčím honí. Vnímám to i u sebe. Možná dřív se lidi nesnažili jít tolik kupředu. Televizi nemám. Možná to byl spolehlivý způsob relaxace. Ale i tak mám pocit že nic nestíhám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama