Memento

21. června 2012 v 20:59 | Meggy |  To musíte znát!
Jak jsem teď byla ten týden doma nemocná, neměla jsem moc nic jinýho na práci než čtení. No a nakonec jsem si teda vybrala něco inteligentnějšího, než číst Twilight a vzala jsem si knížku, kterou jsem chtěla číst snad už dva roky. Memento.

Memento česky znamená varování. Kniha byla napsána Radkem Johnem v roce 1985. A píše se tam o feťácích. Nebudu tu popisovat děj knihy, kdo chce, ať si to přečte. Ale můžu to doporučit, myslím, že fakt stojí za to, abyste našli trochu času a přečetli to. Prostě to bylo jako všechny ty knížky, co jsou napsaný o feťácích. Byl tam popsaný ten požitek z drogy, ale zároveň na tom bylo jasně vidět, jak jsou ty lidi úplně nepoučitelný a jak je to vlastně celý k ničemu.

Zajímavý na tom bylo, že se tam střídaly části, kde mluvil hlavní feťák Michal za sebe a části, ve kterých někdo mluvil o něm. A taky ty krátký věty. Výkřiky.

Vždycky, když přečtu nějakou takovou knížku, nebo se dokoukám na film, co je zaměřený na podobnou věc, musím přemýšlet o tom, jaký pocity to mělo vyvolávat. Má to varovat ostatní před tím, aby rozhodně nezkoušeli drogy? Má nám to zhnusovat feťáky a jejich život? Má to v nás vyvolávat pocity lítosti?

Nikdy jsem na to nepřišla. Jo, asi to má lidi odrazovat od drog. Ale mě to vždycky akorát tak nasere, když něco takový čtu nebo se na to koukám. Všechny ty věci končej stejně, špatně. Né, že bych si myslela, že by měly končit dobře, ale prostě mě to štve, protože to vidím jako jasný, že to skončí blbě a pak mi přijde od těch lidí debilní, že jsou tak hloupý a vůbec s tím začnou.

"Kolikrát jsem se před partou tvářil, že mi na životě nezáleží? - Jenže to mi ho nikdo nebral."
/Radek John, Memento/

Asi se nedokážu vžít do toho, jak se ty lidi museli cítit. Je mi blbě z toho, jak jsou mladý lidi stádovitý. Jak chtějí vzdorovat těm dospělákům až tak moc, že si tím ničej život. Jak berou drogy jenom proto, aby jim nějaký blbci řekli, že jsou kingové. A jak si ještě myslejí, že jsou kingové.

Jo, přesně takhle na mě ta knížka zapůsobila. Prý to bylo v podstatě napsáno podle skutečných událostí. Je pravda, že ty lidi částečně omlouvá, že tenkrát o tom tolik lidi nevěděli, jako teď my. Tenkrát se tu drogy rozrůstaly, ale na veřejnosti se o tom nemluvilo, protože upřímně, o čem špatným se tenkrát na veřejnosti mluvilo? Každopádně, udivuje mě, kolik lidí je ochotných i dnes v informovaným světě schopno riskovat svůj život a pouštět se do toho tobogánu drog. To je to, co mě na tom sere, víte?

"Jak myslíte, " I doktor se zvedl. "Hrajeme tady spolu trochu hru na vola. Horší je, že až poznáte, kdo z nás dvou byl opravdu vůl, bude pozdě."
/Radek John, Memento/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zíťa Zíťa | Web | 21. června 2012 v 23:03 | Reagovat

Memento si chci už docela dlouho přečíst. asi si to pučim v knihovně.

2 Lee Lee | Web | 22. června 2012 v 16:32 | Reagovat

Tuhle knížku jsem ještě nečetla, docela mě zaujala. Mám knížky o feťácích docela ráda (My děti ze stanice ZOO jsou prostě klasika), takže si pospíším ve čtení Větrný hůrky a půjčím si tuhle.

PS: Myslím, že takovýhle knížky nám mají říct to, co už dávno víme. Drogy jsou svinstvo a feťáci volové. Jasně, možná maj nějaký osobní trable, ale nemyslím si, že jim pomůže když si píchnou. Ale ty knížky se čtou dobře! :D

3 Satine Satine | Web | 23. června 2012 v 0:44 | Reagovat

To už si chci hodně dlouho přečíst. Nevím, jestli mají knihy/filmy o feťácích ostatní lidi od drog odrazovat, ale na mě to působí přesně opačně. Všechny knížky, filmy, články a já nevím co o drogách hltám a vzbuzují ve mně ještě větší touhu to taky všechno zkusit. Ale tak, zas je to každýho věc, pokud s tím neotravuje někoho jinýho, takže možná jsem blbá kráva, ale to už může bejt každýmu jedno, nikomu to necpu.

4 moineaux moineaux | Web | 23. června 2012 v 21:35 | Reagovat

Já bych sice nikdy drogy, abych byla považována za kinga, nebrala, ale chápat, to bych toho hrdinu i pochopila. To už asi pak budou lidé s nějakým komplexem, kteří vyrůstali tak, že jim rodiče neustále říkali "jsi nula, bože stydím se za tebe", že pak udělají cokoli, aby je někdo pochválil. A když jsou zrovna "cool" špatné věci, tak se pak lidé prostě dají špatnou cestou..

5 K. K. | Web | 23. června 2012 v 23:44 | Reagovat

Memento jsem četla, má určitě něco do sebe, řekla bych, že je to i takový víc efektivní než My děti ze stanice Zoo, ale to je jenom můj vlastní názor.
Proč lidi berou drogy? Těžko říct, ale určitě je to jistej způsob úniku od reality.. Každopádně čím jsem starší a čím víc lidí, co berou drogy znám, mám stále větší a větší pocit, že drogy jsou strašný svinstvo. To co to z člověkem udělá je naprosto neskutečný..

6 Tereza. Tereza. | Web | 24. června 2012 v 22:21 | Reagovat

Memento se chystám číst příští týden, protože to už dočtu i další knížku a dneska jsem dočetla Smrt jménem závislost. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama